Kapat !
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / 5G Teknolojisinde Türk Bilim İnsanlarının Başarısı

5G Teknolojisinde Türk Bilim İnsanlarının BaşarısıTürk araştırmacılar 5G ve ötesindeki kablosuz iletişim teknolojileri alanında çığır açacak yeni çipler geliştirdi.

5G Teknolojisi

Günümüzde başta cep telefonları olmak üzere internet, radar, kablosuz haberleşme gibi telekomünikasyon sistemleri son derece büyük önem taşıyor. Özellikle cep telefonlarında kullanılan G teknolojileri ise haberleşme hızı, veri paylaşımı ve kapsama alanı gibi özelliklerin iyileştirilmesi amacıyla her geçen gün gelişiyor. Birinci, ikinci (2G), üçüncü (3G) ve dördüncü (4G) nesil haberleşme teknolojilerinin ardından çeşitli araştırmacılar, veri büyüklüğü arttığı için yeni bir sistemin gerekli olduğu kararına vardı ve geliştirilecek olan bu beşinci nesil sisteme de 5G adını verdi. 5. kablosuz haberleşme sistemi olarak bilinen hizmet, 2020 yılına yönelik bir çalışma. 3G veri aktarım hızı saniyede 28 megabit iken 4G’de bu hız 100 megabit, 5G’de ise gigabit seviyesinde.

Bunu da İnceledinizmi ?

Çok fonksiyonlu yeni tasarım ofis cihazları kişiselleştirilebiliyor

Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) pazarı oldukça önemli bir büyüklüğe ulaştı. Bilişim Sanayicileri Derneği’nin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir