Cuma , Mayıs 25 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / 5G Teknolojisinde Türk Bilim İnsanlarının Başarısı

5G Teknolojisinde Türk Bilim İnsanlarının BaşarısıTürk araştırmacılar 5G ve ötesindeki kablosuz iletişim teknolojileri alanında çığır açacak yeni çipler geliştirdi.

5G Teknolojisi
Günümüzde başta cep telefonları olmak üzere internet, radar, kablosuz haberleşme gibi telekomünikasyon sistemleri son derece büyük önem taşıyor. Özellikle cep telefonlarında kullanılan G teknolojileri ise haberleşme hızı, veri paylaşımı ve kapsama alanı gibi özelliklerin iyileştirilmesi amacıyla her geçen gün gelişiyor. Birinci, ikinci (2G), üçüncü (3G) ve dördüncü (4G) nesil haberleşme teknolojilerinin ardından çeşitli araştırmacılar, veri büyüklüğü arttığı için yeni bir sistemin gerekli olduğu kararına vardı ve geliştirilecek olan bu beşinci nesil sisteme de 5G adını verdi. 5. kablosuz haberleşme sistemi olarak bilinen hizmet, 2020 yılına yönelik bir çalışma. 3G veri aktarım hızı saniyede 28 megabit iken 4G’de bu hız 100 megabit, 5G’de ise gigabit seviyesinde.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Kişiselleştirilmiş araç dönemi

İnsan hayatını kolaylaştırmak için geliştirilen teknoloji, yaşam alanının her alanında olduğu gibi otomotivde de sürüş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir