Bilim - Teknoloji - İnovasyon

3D yazıcılarla ‘tatlı’ bir inovasyon

3D yazıcıdan şeker üreten markalar şimdiden ortaya çıktı. Belki de birkaç bayram sonra misafirlerimize 3D yazıcı yapımı özel tasarım şekerlerimizi ikram edeceğiz…


ŞİMDİLERDE bayram denilince akla tatil gelse de, bayramın hiç değişmeyen ritüelleri var; şeker ikram etmek de onlardan biri. Sağlık konusunu işin uzmanlarına bırakırsak, şekerlemenin inovatif bir ürün olduğu ortada. İnsanlığın şeker kamışı ile başlayan macerasının geldiği noktaya bakınca bu ürüne hakkını teslim etmek lazım.

3D yazici

Zaten koskoca bir tarih ve kocaman bir sektör var ortada. Candy In-dustry tarafından her yıl açıklanan ve içinde Türkiye’den Yıldız Holding, Şölen Çikolata ve Elvan Gıda’mn yer aldığı Global Top 100 araştırması bu işin büyüklüğünü çok net gösteriyor. Listenin başında yer alan Mars Inc.’in farklı ülkelerdeki 70 tesisi, 35 bin çalışanı ile geçen yılki net satışlarının 18.4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu bilgileri şekerleme dünyasının büyüklüğünü vurgulamak için paylaşıyorum, asıl konumuz şekerdeki inovasyonun yeni bir boyut kazanması.

Nasıl mı? Tabii ki 3D yazıcılarla. Bu konuda bilinen ilk iş Los Angeles’de Kyle ve Liz von Hasseln’in The Sugar Lab adındaki girişimleri. 3D konusundaki uzmanlıklarını küçük bir şeker şirketi satın alarak üç yıl önce girişimciliğe dönüştüren Hasseln’ler, tasarımları ile ilgi çekerken inovatif bir iş alanının da kapısını aralamış oldular.Bugün Dylan’s Candy Bar gibi birçok işletme satışını yaptığı ürünlere 3D yazıcıdan çıkan tasarımlar eklerken, Ma-gic Candy Factory gibi şirketler de 3D şekerleme işini özel siparişlerden daha endüstriyel hale getirmeye çalışıyor. 3D yazıcılarından çıkan ürünlerin helal, koşer ve hindu şartlarına uygun olduğunu vurgulayan firma, şimdiden pek çok endüstriyel ödülün de sahibi.

İşte gördüğünüz gibi şekerde inovasyon 3D yazıcılarla devam ediyor. Anlaşılan o ki yakında 3D yazıcıdan şeker çıkaran dükkanlar yeni bir iş kolunun temsilcileri olarak yerlerini alırken, bizler de yeni hobiler edineceğiz. Evde ekmek yapmak, yoğurt yapmak gibi uğraşlara evde şeker çıkarmak da eklenecek. Belki de birkaç bayram sonra misafirlerimize 3D yazıcı yapımı özel tasarım şekerlerimizi ikram edeceğiz. Girişimciler bu tatlı inovasyonun peşini bırakmamalı…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu