Bilim - Teknoloji - İnovasyon

360 Derece Kızılötesi Görüş

termal radarMichael Dortch, Colorado’da organize sanayi bölgeleri için video güvenlik römorkları üretirken müşterilerinden gelen, tüm mallarını her an görme talepleriyle karşı karşıya kalmış.

Müşteriler izinsiz girenlerin karanlıktaki hareketlerini tüm açılardan görmeyi istiyormuş fakat bunun için yedi adet termal kızılötesi kamera gerekiyor ve maliyet 100.000 doları aşıyor.


O yüzden de Dortch ile bir meslektaşı daha ucuz, daha yetenekli bir alternatif geliştirmek için dört yıl uğraşmış.

Ortaya çıkan termal radar sistemi insanları, ateşi, araçları ve daha nicesini saptayabilen 360 derecelik kızılötesi görüş sunuyor. İcadın temelinde dönen tek bir termal algılayıcı bulunuyor.

Dâhili işlemciler görüntüleri sürekli birbirine ekleyerek panoramik video görüntüsü oluşturuyor ve akıllı bir yazılım da buradaki tehditleri buluyor.Tamamlanmış bir ürün 16.000 dolara, yani benzer sistemlerden çok daha ucuza çıkacak ve bu yılın sonlarına doğru hazır olacak. İlk ve en büyük hedef pazar elbette kurumsal güvenlik.

Fakat Dortch’un dediğine göre orman bakanlığının, Utah toplu taşıma kurumunun ve hatta Pentagonun gözü bu üründe.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu