Girişimcilik Haberleri

2 Milyon Dolar Yatırım Alan Yenilikçi Girişim HotelRunner

Yenilikçi turizmle gelen yatırım

Teknoloji şirketi CloudArena’nın bir platformu olan HotelRunner, turizm acentelerini ve otelleri aynı platformda buluşturuyor. Bu yenilikçi girişim, 212 Capital Partners ve Aslanoba Capital’den toplam 2 milyon dolar yatırım aldı.


CloudArena, bulut bilişim üzerine kurulan bir teknoloji şirketi. Profesyonel yaşamdan girişimciliğe adım atan Ardem Agopyan, Ali Beklen ve Tolga Yalçınkaya tarafından 2011 yılında kuruldu.

HotelRunner

Üç girişimci de Türkiye ve dünyada turizm sektörü de dahil olmak üzere birçok endüstriye farklı projeler gerçekleştiriyordu. Bu projeler için çok fazla seyahat ediyor, farklı tesislerde konaklıyorlardı. Bu seyahatleri sırasında 0-3 yıldız arasa tesislerin ihmal edildiğini, acentelerin kargoyla iletişim kuran bir yapıda oldukla-nm gördüler. Bunun üzerine hem konaklama tesislerine hem de acentelere hizmet vermek üzere, tesisleri, acente yönetimini ve dijital pazarlamasını kolaylaştıran, online rezervasyon deneyimini farklı bir boyuta taşıyan, bulut tabanlı HotelRunner platformunu geliştirdiler.

ETKİN KULLANIM

HotelRunner, bulut tabanlı, otel, konaklama tesisi, günlük kiralık daire ve acente satış, yönetim ve online pazarlama platformu. Aynı zamanda turizm sektörü için bir pazar yeri niteliği taşıyan HotelRunner ile turizm acenteleri ve oteller aynı platformda buluşabiliyor.

HotelRunner, konaklama tesislerinin ve acentelerin kendilerine özel online içeriklerini yaratıp yönetmeleri için profesyonel web sitesi, mobil web sitesi ve Facebook sayfası, online rezervasyon ve ödeme imkanı, sosyal medya bilinirliğini artırmak için kullanılacak sosyal promosyonlar sağlıyor.Şirkette bugün 28 kişi çalışıyor. Platform ise dünyanın dört bir yanındaki konaklama tesisleri ve turizm acentelerinden ilgi görüyor. Şu anda 68 ülkede bulunan 4 binden fazla tesise hitap ediyor.

2 MİLYON DOLAR YATIRIM

Yenilikçi yapısıyla dikkat çeken bu platform, yatırımcılann da ilgisini çekmiş durumda. Ardem Agopyan, “Nisan 2012’de 212 Capital Partners’dan 500 bin dolar, Haziran 2013’te Aslanoba Capital ve 212 Capital Partners’dan toplam 1,5 milyon dolar olmak üzere toplam 2 milyon dolar yatırım aldık. Aynı zamanda üç KOSGEB ve iki TU-BÎTAK olmak üzere toplam beş hibe fon desteği aldık” diyor.

Aldıkları yatırımların şirketin büyümesinde çok ciddi rol oynadığını belirten Agopyan, şöyle devam ediyor: “Yatırımdan sonra öncelikle şirketimizin teknik ekibini büyüterek AR-GE çalışmalarımıza ağırlık verdik. Yatınmm büyük çoğunluğunu teknolojiye yaptık. Sonrasında müşteri ağımızın büyümesiyle satış ve müşteri başarı ekiplerimizi kurup büyüttük. Pazarlama departmanımızı oluşturarak pazarlama aktivitelerimizi başlattık. İki yıl üst üste EMITT fuarına katıldık. Markamızın bilinirliğini artırmaya yönelik online reklam, halkla ilişkiler, sosyal medya ve promosyon çalışmaları yaptık.”

Gelir modelini konaklama tesisleri ve acenteler üzerine kurgulayan HotelRunner platformu üzerinden geçen yıl içinde 1,9 milyon oda/gece satıldı. Platform üzerinden gerçekleştirilen toplam rezervasyon sayısı ise 520 bini buldu. Bu rezervasyonların toplam değeri 180 milyon Euro. Ardem Agopyan, HotelRunner üzerinden son 12 ayda tatil planını gerçekleştiren kişi sayısının yaklaşık 1,5 milyonu aştığını belirtiyor ve şunları söylüyor: “Verilere göre, HotelRunner aracılığıyla Türkiye turizm sektörüne sağlanan gelir 126 milyon Euro’ya yaklaştı. 2014 yılında kişi sayısının 3,5 milyonu bulması, sağlanacak gelirin ise 390 milyon Euro’ya ulaşması bekleniyor. Hedefimiz 2014 sonuna kadar uluslararası 10 bin konaklama tesisini platforma dâhil etmek.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu