Pazartesi , Kasım 19 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / 1 Tonluk Ekranı İlmek İlmek Örüyorlar

1 Tonluk Ekranı İlmek İlmek ÖrüyorlarBizler HD, 4K diye diye yüksek çözünürlüklü ekranlar arasında dolaşırken, birileri çözünürlük olarak bunlar kadar etkileyici olmasa da fikir olarak insanı heyecanlandıran işler peşinde. F21 Thread Screen adlı ekranın çözünürlüğü de baktığınızda sadece 80 piksele 80 piksel ve her bir pikselde görüntülenebilen renk sayısı sadece 36. Ama görüntünün nasıl oluşturulduğuna gelince iş değişiyor. Çünkü bu ekran, görüntüyü 6400 iplik makarası ve 10 kilometreden fazla ip kullanarak deyim yerindeyse ilmek ilmek dokuyor. Sistemin mekanik yapısı öylesine detaylı ve karmaşık ki, içerdiği parça sayısı 200 binin üzerinde ve bütün ekranın toplam ağırlığı 1 tondan fazla. Sadece bu ekranı taşımak için, ağırlığa ve hacme fazla etki etmeyecek özel bir iskelet kurgulamak zorunda kalmışlar. İşin daha da ilginci, ekran biraz yavaş olmakla birlikte animasyonlu GIF bile görüntüleyebiliyor. Nasıl çalıştığını görmek için f21threadscreen.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
F21 Thread Screen

Bu arada konu hazır ilmekten açılmışken, yazdığınız bilgisayar kodlarını desene dönüştürüp kazak modeli olarak kullanabileceğiniz 64 Stitches diye bir servis de var. Böyle bir şey ilginizi çekerse detayları 64sts.com adresinde bulabilirsiniz.

200 binden fazla parça içeren ve ağırlığı 1 tonu geçen bu ekran aldığı görüntüyü ilmek ilmek dokuyarak işliyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

www.myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Drone’dan daha fazlası

Drone’lar (İHA-insansız hava aracı) bazı durumlarda güvenlik gerekçesiyle yasaklanıyor. Ancak drone’lar havada hızlıca hareket ederek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir